LİLASIRLAR

PROFESYONEL MAKYAJIN SIRRI

Makyajınız profesyonel işi olsun!

Hani bazen çok güzel bir yüzde, çok fazla makyaj varmış gibi durur. Bir şeyler zıttır, uyumsuzdur veya gözler, dudak ve yanaklardaki renkler birbirinden kopuk görünür.

İşte bu makyajda "renk armonisine" uyulmadığı için makyajın geneli gözümüze uyumsuz görünür.

Bunun sebebi, makyajda renkleri seçerken renk çarkındaki birbirinine komşu renkleri seçmemektir. Çünkü doğada renkler, ışıkla gözün algılamasına alışkın olduğu bir dizilimden çıkarlar.

 

Peki nedir bu renk çarkı?

Doğal ışık pirizmasında bulunan, göz algısında birbirini tamamlar şekilde duran renklerin diziliş kuralıdır.

Renk çarkında 3 ANA renk vardır. Kırmızı, sarı ve mavi. Bu üç renk birbirine kavuştuğunda, ikisinin karışımından ortaya çıkan renklere de ARA renk denir.

Mesela kırmızı ve sarı arasındaki renk, ikisinin karışımı olan kavuniçidir ve bir ara renktir.

Renk çarkı, makyajda renk uyumunu yakalamanıza yardım eder.
Mimarlar, dekoratörler,boyacılar,ressamler,makyözler işlerini ve kullandıkları renklerin armonisini bu çark ve kurallarına göre yaparlar.

Renkler ana renkler, ara renkler ve kontrast renkler olmak üzere 3’e ayılırlar.

1- Ana renkler: Renk çarkında yer alan, birbiri ile karışım yoluyla elde edilemeyen, kırmızı ,sarı ve mavi renklerdir. Bu üç renk doğada saf bulunur. Başka renklerin karışımıyla elde edilemez! Dekorasyonda ve makyajda genellikle yakın çift renk birlikte veya tek renk, diğer ara renklerin açık tonlarıyla birlikte kullanılabilirler.

2- Ara renkler: Renk çarkındaki "saf" ana renklerin birbiriyle karışımı sonucu elde edilen renklerdir. Kırmızı ve maviyi karıştırırsanız mor, sarı ile maviyi karıştırırsanız yeşil, kırmızı ile sarıyı karıştırırsanız turuncu elde edersiniz. "Ara" renkleri, yakın "ana renk" tonlarıyla kullanırsanız makyajın doğallığında bir bütün elde edersiniz ve makyaj göze uyumlu armonide olur.

3- Kontrast renkler: Renk çarkında birbirine karşılık gelen renklere kontrast renkler denir. Kontrast renkler yan yana geldikleri zaman birbirlerinin zıddı olduklarından canlı ve parlak görünür. Sürüldüğü bölgeyi kuvvetlice göze çarptırır.

Kırmızı-yeşil, sarı-mor, mavi-turuncu kontrast renklerdir. 

 

  • "Kırmızı bir rujla yeşil bir far" kontrast renklerin bir araya getirlimesidir, çok makyajlı görünmenize sebep olur.

    Kızıl saçlı bir hanımın yeşil lens kullanması, kontrast renk gözlerin yüz üzerinde çok ilgi çekmesine sebep olur.

  • Mavi tonlarında göz makyajınızı oranj tonlarında allık ve rujla tamamlarsanız, yüzünüzde fazla renkli makyaj, çok renk varmış gibi görünmesinin sebebi de budur.

  • Mor farlarla, sarı içeren kiremit, oranj rujları kullanmak da kontrast makyaj oluşturur. Yüzde sahte bir renklendirme varmış hissi verir.

 

Makyajda doğallık ve uyum isteyenler kontrast renkleri bir arada kullanmamalılar. Ama bir dekorasyonda kullanılmaları mekana muhteşem neşeli, canlı, içinden enerji akan bir ortam havası katacaktır. Bu tarz döşenmiş kafe, restoran, misafir odası, market gibi mekanlarda insanlar enerjik ve hareketli olurlar. Uzun süren sohbetler kurarlar.

Kontrast renklerle uygulanan makyaj gayet eğlenceli, fark edilmeyi sevenlere, radikal giyim tarzını benimseyenlere uygun, marjinalliği tamamlayıcı bir makyaj tarzıdır. Tezat renkler ilgiyi yüz hatlarına değil, rengin kendine toplar.

 

  • Göz renginiz yeşil ise zıt renkte seçeceğiniz farlar göz renginizi 2 misli daha belirgin kılacaktır. (Kiremit kakao renkleri, fuşya, menekşe)

  • Göz renginiz mavi ise zıt renkler irisin mavisini daha canlı ve göze batar hale getirir. (Oranj, somon,yavruağzı, kırmızı, sarı karışımı tüm renkler)

  • Gözleriniz ela ise, içerisinde hem bal rengi hem kahverengi hem sarı hareler var demektir. Tonunu sarı ANA rengine göre düşünüp, mor, lila, fuşya renkleri kulanarak çok iyi bir vurgu yakalarsınız. Elektirk mavileri ve ışıklı yapıda kalem ve farlar da ela gözlerin makyajının bir numaralı seçeneği olmalıdır.

  • Koyu kahverengi gözlere, içerisinde bordo renk hakimmiş gibi işem yapın. Renk çarkında kırmızıyla koyu mavinin birleştiği nokta sizin çıkış noktanızdır. Tam karşıtı olan renk kahverengi gözü en derin yapacak ton, yeşil mavi karışımları ve sarının yan tonlarıdır.
  • Kızıl, gri ve kahve tonları uygularsanız, koyu gözlerin rengini değil; bir bütün olarak yüzdeki yerini yumuşatmış olursunuz. Bu durumda rujunuzu daha canlı kullanmanız gerekir.

 

LilaKutu'dan makyaj armonisine göre seçilmiş renkli ürünler:

Mavi gözlere set:

Lavera Volume Mascara - Black 

Living Nature İkili Göz Farı - Beaches

İkos 5 Renkli Göz Farı - Toprak Renkleri

İkos Duo İkili Göz Farı - Krem&Bronz

Sense Tools Somebody's Watching Me Hediye Seti 

 

Yeşil gözlere set:

Nvey Eco Organik Cake Eyeliner - Kahverengi 

Lavera Beautiful Mineral Eye Shadow - Chocolate Brown

Lavera Beautiful Mineral Eye Shadow - Majestick Violet

Nvey Eco Organik Göz Farı - no: 159

Inglot Likit Göz Kalemi - no: 42

İnglot İkili Dudak Parlatıcı - no: 20

 

Ela gözlere set:

Nvey Eco Organik Maskara - Mavi

Pastel 5'li Far - no: 12

Living Nature Göz Kalemi - Smoulder

İkos 4 Renkli Göz Farı - Menekşe Rüyası

Lavera Beautiful Mineral Eye Shadow - Mountain Blue

Aubrey Doğal Ruj - Pink Pearl

 

Kahverengi gözlere set:

Nvey Eco Organik Göz Farı - no: 169

Bodyography Tekli Expressions Göz Farı - Amazon

Lavera Beautiful Mineral Eye Shadow - Magic Gray

Lavera Beautiful Mineral Eye Shadow - Forest Green

Lavera Lipstick - Red Berry

 

Ayşenur Yazıcı

31 Ocak 2013 15:39